20/02/2024 8:00 pm Α' Ανδρών (Play-Off-2) 2023-2024 140'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΑ. ΔΑΝΙΗΛΑ. ΠΗΛΕΑΣ. ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΝ. ΣΤΕΦΑΝΟΥΓ. ΧΑΡΙΣΗΣΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ251919171

Αφροδίτη
Aphrodite Sports Hall, B6, Paphos, Cyprus

Κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ και συμπλήρωσε 4 νίκες –

Στους Τελικούς του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» προκρίθηκε την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ. Παρόλο που βρέθηκε να χάνει 0-1 από την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» η ομάδα της Πάφου κέρδισε 3-1 σε 1’50  (230 θεατές) σημείωσε τέσσερεις νίκες έναντι μιας της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ και δίνει ραντεβού με την ΟΜΟΝΟΙΑ στην τελική φάση με μειονέκτημα έδρας, αλλά και 0-2 στις νίκες. Ο πρώτος Τελικός θα διεξαχθεί στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ θα αγωνιστεί για την 3η θέση σε μονό αγώνα με τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και επικράτησε 17-25 σε 20’ και άνοιξε το σκορ. Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ήταν αισθητά ανώτερος στο δεύτερο σετ και κέρδισε 25-19 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1. Με ψυχολογική ανάταση από την ισοφάριση η ομάδα του J. Cannestracci επιβλήθηκε στο τρίτο σετ 25-19 στο τρίτο σετ (21-17) και προηγήθηκε 2-1 σετ.  Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε στο τέταρτο σετ που ήταν επεισοδιακό  21-16 και επικράτησε 25-17 σε 30’.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Dolgopolov, Tavares, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosqouera – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Mιλτιάδους – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σωκράτους.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Π. ΚΟΝΤΟΣ): Xριστοφόρου, Ambouila, Sinhayeuski, Hobern, Krisko, Leontyev – Λίμπερο 1: I. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Kυπριανού.