12/02/2024 8:00 pm Α΄Ανδρών (θέσεις 5-8) 2023-2024 140'

Α. ΔΑΝΙΗΛΑ. ΖΟΡΛΗΣΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΒ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΑ. ΜΑΡΚΟΥΜ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣΠ. ΤΟΦΗΑ. ΚΑΛΛΗΣ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ21252518153
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ25221925112

Δερύνειας
Μενεξέδων, Δερύνεια, Κύπρος

Aποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης και την εξασφάλιση της παραμονής πέτυχε τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ που επικράτησε στο Γήπεδο Δερύνειας της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ 3-2 για τις θέσεις 5-7. Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. ανέβηκε στους 15 βαθμούς έχοντας άλλους τρεις αγώνες. Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ έχει 11 βαθμούς με τον πόντο που εξασφάλισε. Τον αγώνα που διήρκησε 2’05 είδαν 50 θεατές.

Στο πρώτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ διατηρούσε διαφορά δυο πόντων (20-22 21-23) για να επικρατήσει 21-25 σε 25’ και προηγήθηκε 0-1.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. δημιούργησε διαφορά έξι πόντων 12-06, αλλά η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ μείωσε στον πόντο 22-21. Τελικά, η ομάδα της Ένωσης ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ κέρδισε 25-22  σε 25’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ επικράτησε 25-19 σε 23’ και ανέτρεψε το σκορ 2-1.Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και αφού προηγήθηκε 10-14 και 15-21 επικράτησε 18-25 σε 22’ ισοφαρίζοντας 2-2 τον αγώνα.

Στο τάι –μπρέικ η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ προηγήθηκε 11-07 και επικράτησε 15-11 σε 18’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Καραγιάννης, Καρκίδης, Vanags, Αντωνιάδης, Klochko, Iliev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Aλλαγές: Πέτρου, Σιαπάνης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ (D.BONIC): Kαλαφάτης, Φιλοκράτους, Allen Silva, Γ. Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Καρακατσάνης, Χριστοφή,

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Α. Ζορλής