16/02/2024 8:00 pm Α' Ανδρών (Play-Off-2) 2023-2024 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΜ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΓ. ΠΑΥΛΟΥΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΑ. ΚΕΦΑΛΑΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ23202525153
ΠΑΦΙΑΚΟΣ25252119122

Θεμιστόκλειο
Θεμιστόκλειο, Πάνω Πολεμίδια, Κύπρος

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (23-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12)

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε την ολική ανατροπή και ενώ έχανε 0-2 κέρδισε 3-2 τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην παρουσία 55 θεατών και μείωσε 1-3 τις νίκες. Η σειρά θα μεταφερθεί στην Πάφο όπου ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ θα θελήσει να πετύχει την 4η νίκη που θα τον οδηγήσει στους Τελικούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ θα επιδιώξει τη νίκη για να μειώσει και άλλο σε 2-3 τις νίκες.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2. Στο πρώτο σετ επικράτησε 23-25 σε 27’ ενώ έχανε 23-21. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Πάφου κέρδισε 20-25 σε 26’ και αύξησε το υπέρ του σκορ.

Τίποτε όμως δεν κρίθηκε, αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έκανε φοβερή ανατροπή. Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 25-21 σε 26’ και μείωσε σε 1-2 σετ. Η ισοφάριση σε 2-2 ήλθε με την πάροδο 26’ αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 18-12 και κέρδισε 25-19 σε 26’. Στο τέταρτο σετ έκανε ντεμπούτο με τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ ο νεαποκτηθείς Ελλαδίτης Γιώργος Τσουμάκας.

Η νίκη κρίθηκε στο τάί – μπρέικ με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει 15-12 σε 19’ κερδίζοντας τον αγώνα 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Π. ΚΟΝΤΟΣ): Χριστοφόρου, Krisko, Leontyev, Hobern, Ambouila, Sinhayeuski – Λίμπερο 1: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Κυπριανού.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Σκορδής, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosqouera, Do;gopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Τσουμάκας.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας.