Λεπτομέρειες

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Περίοδος Τελικό
19/02/2024 8:00 pm Α΄Ανδρών (θέσεις 5-8) 2023-2024 140'

Διαιτητές

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. Αγώνα
Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΑ. ΔΑΝΙΗΛΖ. ΠΟΥΓΙΟΥΚΚΑΣΑ. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣΙ. ΤΟΦΗΣΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Κέρδισε την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ

Tη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Στον προτελευταίο αγώνα τους στον Όμιλο 5-7 οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 3-1 της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» σε 1’39. Ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη γοήτρου, αφού θα αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ για την παραμονή στην Α Κατηγορία με την ομάδα που θα τερματίσει 2η στη Β Κατηγορίας έφθασε τους 7 βαθμούς έναντι 11 της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ που εξασφαλίστηκε.

Στο πρώτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ επικράτησε 20-25 και προηγήθηκε 0-1 σε 22’. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με ανατροπή, αφού στο δεύτερο σετ γύρισε το σετ αφού η προσφυγική ομάδα προηγείτο με 16-18 και 19-21. Η ομάδα του Μ. Χρυσοστόμου κέρδισε 25-22 σε 26’ και ισοφάρισε.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε διαφορά ασφαλείας στο τρίτο σετ 23-11 και επικράτησε 25-12 σε 21’ και προηγήθηκε 2-1. Η νίκη του ΑΠΟΕΛ επισφραγίστηκε στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 20-16 και με σερί 05-00 κέρδισε 25-16 σε 21’ και τον αγώνα 3-1.

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Delgado, Cherkasov, Zubkov, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Akande – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Φαούτας,.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ (D.BONIC): Xριστοφή, Γ. Χρυσοστόμου, Δημητρίου, Urquiola, Καλαφάτης, Rivas – Λίμπερο: Βαρνάβα – Aλλαγές: Φιλόκράτους, Allen Silva,Σοφοκλέους, Καρακατσάνης.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής- Α. Δανιήλ