11/03/2024 8:00 pm Κύπελλο ΟΠΑΠ A' Ανδρών 2023-2024 90'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΝ. ΤΖΙΑΚΟΥΡΗΣΑ. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΧ. ΠΑΣΙΟΥΛΗΠ. ΤΟΦΗΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Λευκόθεο
Λευκοθέου, Έγκωμη, Κύπρος

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ Α ΑΝΔΡΩΝ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ: Διπλό Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΥ και βήμα τετράδας

Κέρδισε στο ΛΕΥΚΟΘΕΟ 1-3 τον ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πέτυχε τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ. Oi γαλάζιοι κέρδισαν μέσα στο ΛΕΥΚΟΘΕΟ τον ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ σε 1’30 λεπτών ενώπιον 20 φιλάθλων. Οι Παφίτες στον επαναληπτικό που θα γίνει στην έδρα τους ευνοούνται και με ήττα 2-3. Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει την Παρασκευή στην Πάφο με στόχο τη νίκη 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2 σετ αφού κέρδισε το πρώτο με 17-25 σε 20’ και το δεύτερο με 16-25 σε 22’ αφού βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-17.

Ο ΑΠΟΕΛ του Μάριου Χρυσοστόμου πήρε το τρίτο σετ με 25-23 και μείωσε σε 1-2 το σκορ σε 26’. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20 με τους γαλαζοκίτρινους να επιβάλλονται στα τελικά στάδια με 23-25.

Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ πήρε τη νίκη κερδίζοντας με 17-25 σε 23’ και πήρε τον πρώτο προημιτελικό  με 1-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Μ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ):¨Delgado, Cherkasov, Zubkov, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Akande – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Kαλλής, Φαούτας, Ελευθερίου.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (B. RADULOVIC): Dolgopolov, Aυγ. Σαββίδης, Προδρόμου, Krikun, Σκορδής, Mosquera – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββιδης -Αλλαγές: Tζουμάκας, Σωκράτους.

Διαιτητές: Xρίστος Μαίφόσιης – Νικόλας Τζιακούρης