08/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα
Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΧ. ΜΗΤΡΟΦΑΝΟΥΣΑ. ΠΗΛΕΑΣ. ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΝ. ΣΤΕΦΑΝΟΥΓ. ΧΑΡΙΣΗΣΓ. ΚΑΙΛΗΣ

ΑΠΟΕΛ182125181

Αφροδίτη
Aphrodite Sports Hall, B6, Paphos, Cyprus

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»:Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-18, 25-21, 21-25, 25-18)

Νίκη με προεκτάσεις πέτυχε ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι «γαλάζιοι» κέρδισαν τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ σε 1’41  ενώπιον 131 θεατών στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»  και αποσπάστηκαν στη 2η θέση με 16 βαθμούς μετά την ήττα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ. Ο ΑΠΟΕΛ που ήταν ξανά ανταγωνιστικός δέχθηκε την 8η του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν στο σετ μέχρι το 18-14, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του J. Canestracci ανέβηκαν και κέρδισαν 25-18 σε 21’ και προηγήθηκαν 1-0. Ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ Μάριος Χρυσοστόμου χρησιμοποίησε  το νεαρό διεθνή Φίλιππο Χρυσοστόμου ως λίμπερο.

Στο δεύτερο σετ ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (19-11, 21-16) για να επικρατήσει 25-21 σε 25’ και αύξησε σε 2-0 σετ.

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο ματς αφού στο τρίτο σετ κέρδισε 21-25 σε 24΄μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Πάφου επικράτησε 25-18 σε 22’ και επικράτησε 3-1 σετ.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J.CANESTRACCI): Tavares, Προδρόμου, Kirkun,  Αυγ. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Καλός, Σκορδής, Α. Σαββίδης.

ΑΠΟΕΛ (Μ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Αkande, Delgado, Rodriques, Zubkov, Gorbatov, Στ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο 1: Φ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Καλλής, Βιττή,

Διαιτητές: Ισαάκ Φλουρής – Χρίστος Μητροφάνους.