17/12/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Μ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΙ. ΜΙΤΣΗΣΑ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΓ. ΠΑΥΛΟΥΜ. ΚΑΣΙΟΥΡΗΦ. ΣΤΕΚΑΝ. ΕΥΓΕΝΙΟΥΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ε.Ν.Π.17272525112
ΠΑΦΙΑΚΟΣ25252127153

Παραλιμνίου

Απέδρασε ο Παφιακός

Με απόδραση μοιάζει η νίκη του Παφιακού την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021 από το Γήπεδο του Δήμου Παραλιμνίου. Οι «γαλάζιοι» κέρδισαν με 2-3 σε 122’ την εκπληκτική αυτή τη φορά Ε.Ν.Π. και πήρε δυο χρυσούς πόντους, έστω και εάν με την απώλεια του βαθμού, η Ομόνοια ξέφυγε δυο βαθμούς στην κορυφή. Η Ένωση προηγήθηκε, είδε τον Παφιακό να το γυρίζει, αλλά βρήκε τον τρόπο να οδηγήσει το παιχνίδι στην ρουλέτα του βόλεϊ.

Οι «βυσσινί» κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-17 σε 20’ παίζοντας πολύ ωραίο βόλεϊ. Στο δεύτερο σετ έγινε «μάχη» με τον Παφιακό να επικρατεί στους έξτρα πόντους με 25-27 σε 29’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ. Η ισοφάριση βοήθησε τον Παφιακό στο τρίτο σετ, το οποίο κέρδισε με 21-25 σε 28’ δείχνοντας να «παίρνει την κατάσταση στα χέρια  του».

Ωστόσο, η Ένωση του Δημήτρη Μαρκάκη δεν είπε την «τελευταία της λέξη» και ισοφάρισε τον αγώνα, αφού στο τέταρτο σετ επικράτησε στους έξτρα πόντους 27-25 σε 29’ και ισοφάρισε τον αγώνα. Στο τάϊ – μπρέικ ο Παφιακός ήταν πιο ανθεκτικός και χάρις την ποιότητά του κέρδισε σε 16’ 15-11 και τον αγώνα 3-2 σε 2 ώρες και 14 λεπτά.

Σημειώνεται ότι στην αποστολή της Ε.Ν.Π. δεν ήταν ο διεθνής ακραίος Οδυσσέας Σαββίδης, λόγω συμφωνίας των δυο ομάδων (παίζει με υποσχετική στους «βυσσινί» από τους «γαλάζιους). Ο αρχηγός του Παφιακού Άνθιμος Οικονομίδης επιστρατεύτηκε στα κρίσιμα σημεία.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρούλης, Acosta, Παπανδρέου, Γεωργίου, Coutinho, Iακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σαράντης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Χριστοφή, Freire,Xρυσοστόμου, Ασπιώτης, Viller – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Oικονομίδης.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Ι. Μιτσής