Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Περίοδος Τελικό Θεατές
08/11/2019 8:00 pm ΟΠΑΠ Α' Ανδρων 2019-2020 140' 80

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα
Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΚ. ΚΟΓΙΩΝΗΣΓ. ΠΑΥΛΟΥΑ. ΑΝΤΩΝΙΟΥΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Θεμιστόκλειο
Θεμιστόκλειο, Πάνω Πολεμίδια, Κύπρος

Νίκη για την «Κυρία» και εδραίωση στην 3η θέση

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. 3-0 (25-14, 25-15, 27-25)

Την νίκη που της επιτρέπει να εδραιωθεί στην 3η θέση πέτυχε η Ανόρθωση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας αφού επικράτησε της φιλότιμης Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ στο «Θεμιστόκλειο». Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν άνετη στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο τα  βρήκε «σκούρα» από τους «βυσσινί» που τα έδωσαν όλα. Με την ομάδα της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. έκανε ντεμπούτο ο Ελλαδίτης Γιάγκος.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» μπήκε στον αγώνα η Ανόρθωση. Τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ εξασφάλισε μεγάλες διαφορές και κέρδισε σε 23’ λεπτά και τα δυο σετ 25-14 και 25-13 γράφοντας άνετα το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π ξάφνιασε  θετικά. Προηγήθηκε στο σκορ με βραχεία κεφαλή και ανάγκασε την Ανόρθωση να «τρέξει». Η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 10-10. Ωστόσο, εκ νέου η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 13-16. Ο αγώνας είχε σασπένς με τους «βυσσινί» να μάχονται για το σετ με πάθος 20-21. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την Ανόρθωση να κερδίζει σε 30’ 27-25 και να κλείνει τον αγώνα με 3-0 σε ένα πολύ ωραίο από κάθε άποψη σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Romanuti, Σαββίδης, Torres, Strugarevic, Ηaapakoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Δημητρίου, Κοντός

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π.(D. STEVOVIC): Milkov, Παπανδρέου, Nascimento, Stevovic, Γιάγκος, Στέκας– Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Παπέττας.

Όνομα Παρατηρητή
Γιώργος Στεφανίδης
Παρατηρήσεις Παρατηρητή/Διαιτητή (Γηπεδικά)
Δεν υπάρχει γραμμογραφημένος ο χώρος προθέρμανσης των ομάδων αλλά οι παίκτες ήσαν μαζεμένοι στον προβλεπόμενο χώρο. Δεν έχει διορθωθεί η τελική γραμμή στη δεξιά πλευρά (από τη γραμματεία) του γηπέδου.