30/01/2024 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΙ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΜ. ΠΙΤΤΑΛΗΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΧ. ΤΑΜΑΤΤΙΡΗΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

ΑΕΚ14252225052

Απόλλων
Apollon FC, Thirotou Georgiou, Limassol, Cyprus

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ 3-2 (25-14, 17-25, 25-22, 20-25, 15-05)

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να επικρατεί της ΑΕΚ με 3-2 σετ σε 2’02 αλλά με την απώλεια δυο πόντων έμεινε στο -9 από την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ. Η ΑΕΚ πήρε ένα βαθμό και βρίσκεται στην 6η θέση με 15 βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 125 θεατές.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ 25-14 σε 22’ αφού έκτισε διαφορές (18-09). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 17-25 σε 22’. Οι «κιτρινοπράσινες» βρέθηκαν μπροστά με 16-23.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξέφυγε στο +5 20-15 κερδίζοντας παρά την πίεση της ΑΕΚ 25-22 σε 27’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το τέταρτο σετ με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να προηγείται 11-05, αλλά την ΑΕΚ να ανατρέπει το σκορ και να προηγείται 15-16 και 18-20 επικρατώντας τελικά με 20-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 06-01 και επικράτησε 15-05 σε 13’ και εξασφάλισε το δίποντο με τη νίκη 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarasvilli, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κωνσταντοπούλου, Ιορδάνους.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Bλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Ισιδώρου, Κουκουμά.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Ι. Σοφοκλέους