30/01/2024 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΔΑΝΙΗΛΑ. ΖΟΡΛΗΣΘ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣΓ. ΠΑΥΛΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΑ. ΚΕΦΑΛΑΣ

LEMESOS VB251919231
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.202525253

Λύκειο Πολεμιδιών
Μ. Μερκούρη, Κάτω Πολεμίδια, Κύπρος

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL –OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (25-20, 29-25, 19-25, 23-25)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στο Λύκειο Πολεμιδιών στο πλαίσιο της 13ης αγΕωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ομάδα του P. Fongel ενισχυμένη με την Αlyssa Enneking επικράτησε σε 1’44 1-3 της LEMESOS VOLLEYBALL και αποσπάστηκε στο +9 από τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL μετά την ήττα της έμεινε στην 4η θέση. Τον αγώνα είδαν 120 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL κέρδισε στο πρώτο σετ 25-20 και προηγήθηκε 1-0 σε 20’. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ξέφυγε μέχρι και 10 πόντους στο δεύτερο σετ 08-18 και ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας 19-25 σε 24’.

Το τρίτο σετ ήταν κλειστό (15-18 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ), αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Νεάπολης ξέφυγε 23-19 και επικράτησε 19-25 σε 24’ γράφοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι (10-11, 16-18, 20-22) με τη LEMESOS VOLLEYBALL να μειώνει στο -1 23-24, αλλά την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. να επικρατεί 23-25 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Aλλαγές: Σιακκίδου, Λάσπου, Κυριάκου, Παναγιώτου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (P. FONGEL): Nogueras, Εnneking, Ριαλά, Hudima, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Ζεμπύλα, Μανίταρου, Mudritskaya.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Α. Ζορλής