16/01/2024 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΘ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣΣ. ΙΩΑΝΝΟΥΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΧ. ΤΑΜΑΤΤΙΡΗΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥ

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.2125170

Απόλλων
Apollon FC, Thirotou Georgiou, Limassol, Cyprus

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 3-0 ( 25-21, 27-25, 25-17)

Τη σπουδαιότερη του νίκη μέχρι τώρα πέτυχε ο ΑΠΟΛΛΩΝ που στην πρώτη αγωνιστική υποχρέωση για το 2024 επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της πρωτοπόρου ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ με 3-0 σετ σε 1’25 (79’) και μείωσε στο -7 τη διαφορά από την κορυφή. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. έχασε στη Λεμεσό το αήττητό της μετά από 10 σερί νίκες αρχίζοντας με ήττα το 2024. Το ντέρμπι παρακολούθησαν 170 θεατές.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 17-11 και επικράτησε 25-21 σε 25’ και άνοιξε το σκορ. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Γ. Γιαπάνη να προηγείται 14-12, αλλά τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τις «γαλάζιες» να επικρατούν 27-25 σε 27’ και να αυξάνουν το προβάδισμά τους.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ εξασφάλισε προβάδισμα έξι πόντων στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ 10-04, με τις Λεμεσιανές να επικρατούν 25-17 σε 24’ και το ντέρμπι 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarashvili, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαυίδ, Λίμπερο 2: Zακχαίου – Aλλαγές:

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Drodz, Nogueras, Hudima – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Μudritskaya, Ζεμπύλα.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Δ. Κουκούνης