16/01/2024 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Μ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΝ. ΑΝΤΩΝΙΟΥΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΣ. ΣΕΡΓΙΟΥΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

LEMESOS VB172525253
ΑΕΛ251518231

Λύκειο Πολεμιδιών
Μ. Μερκούρη, Κάτω Πολεμίδια, Κύπρος

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (17-25, 25-15, 25-18, 25-23)

Στην 3η θέση ανέβηκε η LEMESOS VOLLEYBALL αφού άρχισε με νίκη το 2024. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε την Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ σε 1’40 (91’) στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Οι «γαλαζοκίτρινες» έχασαν και έμειναν στην 4η θέση.  Το παιχνίδι είδαν 175 θεατές.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 12-19 και επικράτησε 17-25 σε 20’ προηγούμενη 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL ξέφυγε 17-08 και επικράτησε 25-15 σε 21’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Οι «ροζ» προηγήθηκαν 23-18 στο τρίτο σετ και κέρδισαν 25-18 σε 23’ και προηγήθηκαν 2-1 σετ ανατρέποντας το σκορ. Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής, με τη LEMESOS VOLLEYBALL  να κερδίζει 25-23 σε 27’ επικρατώντας με 3-1 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ):Εrtz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Α.Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Kυριάκου, Λάσπου.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN): Moreira, Zvereva, Simonia, Tai, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Koκκή, Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Ν. Αντωνίου