07/11/2023 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΔΑΝΙΗΛΚ. ΚΟΓΙΩΝΗΣΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΑ. ΠΟΛΥΔΩΡΟΥΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 Σετ4 ΣετΣκορ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ251822171
ΑΕΚ172525253

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕΚ 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 17-25)

Ικανή να μείνει στα ψηλά δείχνει η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών κέρδισε μέσα στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 1-3 σετ σε 1’51’. Με το τρίποντο οι «κιτρινοπράσινες» βρίσκονται στη 2η θέση με 09 βαθμούς.  Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με την ήττα που δέχθηκε έπεσε στην 6η θέση με 05 βαθμούς.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο πρώτο σετ «έκτισε» διαφορά 07 πόντων 23-16 και επικράτησε 25- 17 σε 23’ ανοίγοντας το σκορ.

Η ΑΕΚ δημιούργησε με τη σειρά της διαφορές στο δεύτερο σετ (12-18, 16-20) και επικράτησε 18-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 02-06. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 19-19 με τις «κιτρινοπράσινες» να κερδίζουν 22-25 σε 29’ και να προηγούνται 1-2.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 08-12 και 11-17 για να επικρατήσει 17-25 σε 26’ και να φεύγει με το «διπλό» από τη Λεμεσό με 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ25-): Napalkova, Coleman, Θεοδούλου, Προκοπίου, Stekovic, Κυριάκου – Λίμπερο 1: Χίτζιου – Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαπάνη, Σιλβέστρου, Χατζηκωνστάντα, Σιαλή.

ΑΕΚ (M. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Α. Χαραλάμπους, Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: