07/11/2023 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΣ. ΚΑΡΚΙΔΗΣΜ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΙ. ΤΟΦΗΣΑ. ΙΑΚΩΒΟΥΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 ΣετΣκορ
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.2525263
ΑΠΟΛΛΩΝ1823240

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-18, 25-23, 26-24)

Θρίαμβος της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, αφού νίκησε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 3-0 σε 1’ 36’. Με τη νίκη της η προσφυγική ομάδα διατηρεί το απόλυτο με τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες και την κορυφή με 12 βαθμούς. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ δέχθηκε τη δεύτερη του ήττα και υποχώρησε στη 5η θέση με 06 πόντους.

Στο πρώτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε με 23-17 και επικράτησε 25-18 σε 25’ για να προηγηθεί 1-0 σετ.

Η ομάδα του P. Fongel κατάφερε να ξεφύγει τέσσερις πόντους 23-19, αλλά ο ΑΠΟΛΛΩΝ πίεσε για την ισοφάριση και μείωσε. Τελικά, η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ κέρδισε το δεύτερο σετ 25-23 σε 31’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο τρίτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ είχε το πάνω χέρι (07-02 και 20-14). Ωστόσο, ο ΑΠΟΛΛΩΝ κατάφερε να ισοφαρίσει 23-23. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ να επικρατεί 26-24 σε 34’ και να κερδίζει με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Κωνσταντίνου, Drodz, Nogueras, Hudima, Ριάλα, Novakovic – Λίμπερο 1: Kούτα – Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ribeiro, Chkaratasvili, Milanova, Kyrychenko, Λάμπρου, Da Silva – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Κωνσταντοπούλου, Ιορδάνους.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Σ. Καρκίδης