31/10/2023 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Μ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΣ. ΚΑΡΚΙΔΗΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΓ. ΠΑΥΛΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 Σετ4 Σετ5 ΣετΣκορ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ27221825153
ΑΕΛ25252519092

Μεγάλο παιχνίδι και νίκη για ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου όπου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε με 3-2 της Robo Markets ΑΕΛ σε 2’25’. Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκες» ανέβηκαν στους 5 βαθμούς ενώ οι «γαλαζοκίτρινες» χάνοντας πήραν πόντο και ανέβηκαν στους 4.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλο παιχνίδι με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 20-21, αλλά τις δυο ομάδες να οδηγούνται στους έξτρα πόντους και τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να επικρατεί 27-25 σε 34’ γράφοντας το 1-0.

Η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε στο δεύτερο σετ, αφού κέρδισε 22-25 σε 29’. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22 με την ομάδα του Ε. Payan να κάνει σερί 00-03  και να κερδίζει.

Στο τρίτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων 11-16 και 15-20 κερδίζοντας με 18-25 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ 1-2 σετ.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η ομάδα του Γρηγόρη Μπάλου «απάντησε» αφού επικράτησε 25-19 σε 27’ άνκαι μέχρι τα μέσα του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 15-15.  Μετά το «ερυθρόλευκο» 2-2 τα πάντα κρίθηκαν στο τάί – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα αρχικά στάδια 05-05. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στη συνέχεια έδειξε αποθέματα και εξασφάλισε διαφορά 13-07 για να επικρατήσει 15-09 σε 17’ και να κερδίσει με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΟΣ): Coleman, Θεοδούλου, Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Aλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Σιαλή, Νικολάου, Σιλβέστρου.

Robo Markets AΕΛ (E. PAYAN): Simonia, Zvereva, Moreira, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.

Διαιτητές: Μέμνων Αντώρκας – Σωτήρης Καρκίδης.