21/10/2023 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Μ. ΚΟΚΚΩΝΗΧ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΑ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΒ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΜ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣΕ. ΠΑΣΤΕΛΛΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΓ. ΚΑΙΛΗΣ

ΑΕΚ252522253
LEMESOS VB142125221

Κίτιον
Giorgou Christodoulidi, Larnaca, Cyprus

Με νίκη επέστρεψε στην Α Κατηγορία μετά από ένα χρόνο απουσίας η ΑΕΚ Λάρνακας. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» η ΑΕΚ επικράτησε στο «ΚΙΤΙΟΝ» της LEMESOS VOLLEYBALL με 3-1  σετ σε 1 ώρα και 57’ και πήρε το τρίποντο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα των «κιτρινοπρασίνων» ήταν ανώτερη προηγήθηκε 17-06 και επικράτησε 25-14 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα του Μανώλη Πρασανάκη διαχειρίστηκε καλά και το δεύτερο σετ με συνέπεια να κτίσει διαφορά 4 πόντων 20-16 για να επικρατήσει 25-21 σε 28’ και να αυξήσει σε 2-0 σετ.

Η LEMESOS VOLLEYBALL έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ και ξέφυγε 11-16 και 19-23 για να επικρατήσει 25-22 σε 27’ αφού η ΑΕΚ προσπάθησε  να γυρίσει τα δεδομένα. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ το οποίο κέρδισε η ΑΕΚ με 25-22 σε 28’ και επικράτησε με 3-1 σετ.

ΑΕΚ (Μ.ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Bλάχου, Castilo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Samanicova, A. Xαραλάμπους – Λίμπερο: Ποπολίτοβα, Αντωνίου – Αλλαγές: Κουκουμά.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Gaskin, Ertz – Λίμπερο: Ιωάννου, Καραολή – Αλλαγές – Λάσπου, Κυριάκου, Σιακκίδου, Παναγιώτου.