02/02/2024 8:15 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Ι. ΜΙΤΣΗΣΜ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΣ. ΙΩΑΝΝΟΥΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΧ. ΤΑΜΑΤΤΙΡΗΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΣ. ΣΤΑΥΡΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 Σετ4 Σετ5 ΣετΣκορ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ22182525102
ΠΑΦΙΑΚΟΣ25251812153

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (22-25, 18-25, 25-18, 25-12, 10-15)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι επιφύλασσε το φινάλε της κανονικής διάρκειας του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε για την 14η αγωνιστική στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 2-3 σετ και τερμάτισε στη 2η θέση. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την Α Φάση στην 4η θέση.

Στον αγώνα που είδαν 50 θεατές ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2 σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του J. Cannestraci εξασφάλισε διαφορά 3 πόντων 20-23 και επικράτησε 22-25 σε 47’ ανοίγοντας το σκορ. Στο δεύτερο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 12-17 και 17-22 για να κερδίσει 18-25 σε 27’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μείωσε σε 1-2 κερδίζοντας με 25-18 σε 25΄ αφού προηγουμένως βρέθηκε μπροστά με 22-16. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 2-2 κερδίζοντας με 25-12 σε 26 το τέταρτο σετ, αφού εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (20-09).

Στο πέμπτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε 10-15 αφού προηγήθηκε 09-13 σε 16’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K.ΑΔΑΜΟΥ):  Nικολάου,Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Durunda – Αλλαγές: Ανδρέου, Αχιλλέως, Χρίστου, Gryban.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J.CANNESTRACI): Προδρόμου, Krikun,  Αυγ. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov, Tavares – Λίμπερο 1: Aντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Σκορδής, Α. Σαββίδης.

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – Μ. Αντώρκας