Λεπτομέρειες

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Περίοδος Τελικό
26/01/2024 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Διαιτητές

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. Αγώνα
Α. ΔΑΝΙΗΛΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΧ. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΠ. ΤΟΦΗΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ

Περίληψη

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (21-25, 25-18, 26-28, 25-21,15-09)

Με ανατροπή στην ανατροπή η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 σε 2’12’. Οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέί-οφς ενώ έκαναν το 2-0 στις νίκες επί των «ερυθρολεύκων».

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ αιφνιδίασε και πήρε το πρώτο σετ 21-25 σε 22΄αφού προηγήθηκε 21-18. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ισοφάρισε στο δεύτερο σετ 1-1, αφού προηγήθηκε 21-14 και το κατέκτησε με 25-18 σε 23’

Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τους έξτρα πόντους υπέρ των «ερυθρολεύκων» με 26-28 σε 32’ ανακτώντας ξανά το προβάδισμα 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 08-13, αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε, ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα (22-18) και πήρε το σετ 25-21 σε 29’ ισοφαρίζοντας 2-2. Στο πέμπτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε 15-09 και πήρε τους δυο πόντους.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen –Λίμπερο 1:Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές: Mαυρομμάτης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Ιbazeta, Παφίτης, Bolli, Ο. Σαββίδης, Νικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Ευστρατίου – Αλλαγές: Αχιλλέως, Gryban, Χρίστου, Ανδρέου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Σ. Φλουρής