22/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΓ. ΠΑΥΛΟΥΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΣ. ΣΕΡΓΙΟΥΑ. ΚΕΦΑΛΑΣ

ΑΠΟΕΛ251416131

Θεμιστόκλειο
Θεμιστόκλειο, Πάνω Πολεμίδια, Κύπρος

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (21-25, 25-14, 25-16, 25-13)

Με σημαντική νίκη που την φέρνει στο -1 από την κορυφή πέτυχε η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επί του ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην παρουσία 51 θεατών. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ που κέρδισε με ανατροπή ολοκλήρωσε με επιτυχία το 2023. Ο ΑΠΟΕΛ που δέχθηκε την 9η σερί ήττα προηγήθηκε αλλά δεν άντεξε. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είδαν την απόσταση από την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ να αυξάνεται στο -3.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ 21-25 και να προηγηθεί 0-1 σε 24’. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ απάντησε αφού στο δεύτερο σετ εξασφάλισε διαφορά 11 πόντων 18-07 και κέρδισε 25-14 σε 21’ για την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 21-15 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-16 σε 24΄’ανατρέπονται το σκορ 2-1. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο σετ (02-13) και ανέβαζε ολοένα τη διαφορά (22-11) για να κλείσει το σετ με 25-13 σε 22’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Bartunek, Leontyev, Α. Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski, Hobern – Λίμπερο 1: Ι. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Βατυλιώτης, Ιωαν. Κοντός, Παστελλάς, Γ. Χριστοφόρου.

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Akande, Delgado, Rodriques, Zubkov, Goebatov, Φ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Eλευθερίου, Βιττή.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Σ. Φλουρής