15/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Μ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΑ. ΔΑΝΙΗΛΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΒ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΜ. ΚΑΣΙΟΥΡΗΦ. ΣΤΕΚΑΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΑ. ΚΑΛΛΗΣ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ25252017132
ΟΜΟΝΟΙΑ21192525153

Δερύνειας
Μενεξέδων, Δερύνεια, Κύπρος

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (25-21, 25-19, 20-25, 17-25, 13-15)

Η ΟΜΟΝΟΙΑ απέδρασε από τη Δερύνεια και διατήρησε το αήττητό της. Μετά από αγώνα 2’19΄΄ (127’) οι πρωτοπόροι κέρδισαν την Ένωση ΑΝΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 2-3 σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Αποστόλου προηγήθηκε 2-0, αλλά οι παίκτες του Σάββα Σάββα αντέδρασαν και πήραν τους δυο πόντους. Με το βαθμό που εξασφάλισε η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ υποχώρησε στη 5η θέση. Το σπουδαίο αγώνα παρακολούθησαν 160 θεατές.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ κέρδισε το πρώτο σετ 25-21 σε 28’ αφού προηγήθηκε 22-19 και προηγήθηκε 1-0. Η ομάδα του Δημήτρη Αποστόλου αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της επικρατώντας 25-19 σε 26’. Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ έκτισε διαφορά έξι πόντων 20-14 πριν καθαρίσει το σετ.

Στο τρίτο σετ άρχισε η αντεπίθεση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 20-25 σε 25’ και έμειναν «ζωντανοί» στον αγώνα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο τέταρτο σετ εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (10-17, 11-19,14-22)  για να κερδίσει 17-25 σε 25’ και να οδηγήσει το ντέρμπι στο τάί – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ έγινε μεγάλο ματς με την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ να προηγείται 10-08. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως αντέδρασε και πήρε το σετ με 13-15 σε 23’  τη νίκη και τους δυο βαθμούς.

ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Καραγιάννης, Antonic, Klochko, Αντωνιάδης, Andreev, Iliev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Αλλαγές: Καρκίδης, Turumkin, Σιαπάνης, Χατζηκωνσταντή, Πέτρου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Αntipkin, Barreto, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvoranen, Perreira – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές: Μαυρομμάτης, Λοίζου.

Διαιτητές: Mέμνων Αντώρκας – Ανδρέας Δανιήλ.