15/12/2023 8:15 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Ι. ΜΙΤΣΗΣΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΘ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΧ. ΤΑΜΑΤΤΙΡΗΣ. ΣΕΡΓΙΟΥΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 ΣετΣκορ
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ2020210
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ2525253

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (20-25, 20-25, 21-25)

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ με 0-3 σετ. Οι δυο προσφυγικές ομάδες αγωνίστηκαν στην προσωρινή έδρα της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ το Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» στη Λεμεσό. Η «Μεγάλη Κυρία» εκμεταλλευόμενη το ρεπό του Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΥ βρέθηκε στη 2η θέση στο -2 από την ΟΜΟΝΟΙΑ. Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ που ήταν ανταγωνιστική ξανά, δέχθηκε την 7η της ήττα σε 8 αγώνες. Τον αγώνα παρακολούθησαν 60 θεατές.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (20-21, 20-23). Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ στο φινάλε έκανε σερί και κέρδισε 20-25 σε 24΄’ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα του Γιώργου Πλατρίτη πήρε διαφορά πέντε πόντων στο δεύτερο σετ 14-19 για να επικρατήσει 20-25 σε 26’ και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ «έκτισε» διαφορά 6 πόντων 14-20 για να επικρατήσει 21-25 σε 26’ για το 0-3 σετ, παρά την προσπάθεια της ομάδας του Dragan Bonic να μειώσει.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ (D. BONIC): Καλαφάτης, Καρακατσάνης, Χριστοφή, Γ. Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Αllen , Avv. Xρυσοστόμου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Leontyev, Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski, Hobern, Bartunek – Λίμπερο 1: Ι. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Ι. Κοντός.

Διαιτητές: Ιωάννης Μιτσής, – Δημήτρης Κουκούνης.