08/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ25251820092
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ21182525153

Θεμιστόκλειο
Θεμιστόκλειο, Πάνω Πολεμίδια, Κύπρος

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3 (25-21, 25-18, 18-25, 20-25, 09-15)

Μετά από αγώνα 2 ωρών και 11 λεπτών η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με ανατροπή, αφού έχανε 0-2 κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο 2-3 και ανέβηκε στους 10 βαθμούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 2-0, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει με νίκη και έχασε για τρίτη φορά μένοντας στην 3η θέση και στο -3 από την ΟΜΟΝΟΙΑ. Το ντέρμπι παρακολούθησαν 100 θεατές.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επιβλήθηκε στο πρώτο σετ 25-21 σε 24’ και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε 19-13  και 21-15 για να κερδίσει 25-18 σε 26’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ αντεπιτέθηκε και επικράτησε 18-25 σε 27’ στο τρίτο σετ αφού ξέφυγε στο σκορ, με αποτέλεσμα να μειώσει 1-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν το τέταρτο σετ και ισοφάρισε 2-2. Η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου δημιούργησε διαφορά ασφαλείας 16-22 για να κερδίσει 20-25 σε 27’.

Στο πέμπτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε 09-15 σε 15’ και πήρε του δυο βαθμούς της νίκης κερδίζοντας 2-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Bartunek, Leontyev, Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski, Hobern – Λίμπερο 1: Ι. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Βατυλιώτης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Ibazeta, Παφίτης, Markovic, Σαββίδης, Νικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2:Αχιλλέως – Αλλαγές: Χρίστου, Ανδρέου, Lebedev.