27/10/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΧ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΘ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣΜ. ΠΙΤΤΑΛΗΣΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΕ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΑ. ΚΕΦΑΛΑΣ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 ΣετΣκορ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ2525253
ΑΠΟΕΛ2221190

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-22, 25-21, 25-19)

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο 47ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Στο πλαΊσιο της 2ης αγωνιστικής κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τον ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ σε 1’30’. Στον αντίποδα ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε τη δεύτερή του ήττα.

Στο πρώτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μετά από κλειστό σετ κέρδισε 25-22 σε 32’και προηγήθηκε 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο δεύτερο σετ 22-18 και 24-19 και εν τέλει επικράτησαν 25-21 σε 28’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ το προβάδισμά τους.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 19-15, αφού στη συνέχεια η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κατάφερε να ξεφύγει και να επιβληθεί 25-19 σε 24’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Παφίτης, Markovic, Σαββίδης, Νικολάου, Corzo, Ιbazeta –Λίμπερο 1: Tamburi, Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Xρίστου, Ευστρατίου, Ανδρέου.

ΑΠΟΕΛ (M. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Greber, Rodriques, Κυπριανού, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Akande – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές:

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Χρίστος Μαίφόσιης.