10/12/2022 5:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2022-2023 0'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα
Μ. ΚΟΚΚΩΝΗΧ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΙ. ΤΟΦΗΣΧ. ΠΑΣΙΟΥΛΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ251925253

Σωτήρειον

Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πέρασε αλώβητος ο αήττητος Property Gallery Απόλλων

Κέρδισε την Ανόρθωση με 3-1 στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ»

Αήττητος συνεχίζει ο Property Gallery Απόλλων στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική οι «γαλάζιες» κέρδισαν στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ» την Ανόρθωση με 1-3 σετ σε 106’ και βρίσκονται στη 2η θέση με 5 στα 5 4 πόντους πίσω από την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως που θα αντιμετωπίσουν το ερχόμενο Σάββατο στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

Η Ανόρθωσις δέχθηκε την 5η της ήττα αλλά πάλεψε πολύ τον αγώνα. Στα αξιοσημείωτα η πρώτη παρουσία της Χριστιάνας Δαϋιδ με τα «γαλάζια» κόντρα στην Ανόρθωση.

Στο πρώτο σετ ο Property Gallery Απόλλων αποσπάστηκε στο σκορ 13-21 και επιβλήθηκε 15-25 σε 25’ γράφοντας το 0-1. Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι με την Ανόρθωση (19-19) να ξεφεύγει τα τελικά στάδια και με σερί 06-00 να κερδίζει 25-19 σε 28’ και να ισοφαρίζει 1-1.

«Γαλάζιο» χρώμα είχε το τρίτο σετ με τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται 07-15 και 14-21 για να κερδίσει 18-25 σε  24’ ανακτώντας το προβάδισμα 1-2. Στο τέταρτο σετ έγινε αμφίρροπος αγώνας με τις δυο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ με τον Property Gallery Απόλλων να έχει ισχνό προβάδισμα 15-16 με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει 19-19, αλλά τον Property Gallery Απόλλων να κερδίζει στο φινάλε 22-25 σε 29’ και κέρδισε με 1-3.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATALA): Ζεμπύλα, Τζιακίδου, Magiagowski, Ardila, Χαραλάμπους, Ιωάννου – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Aντωνίου – Αλλαγές: Βασιλείου, Κωνσταντίνου, Θεοδότου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Nogueras, Αλεξάκου, Blazinkova, Ventura, Lavruk – Λίμπερο 1: Δαϋίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Ιορδάνους, Χατζηκωνστάντα.

Διαιτητές: Μαρία Κοκκωνή – Χρίστος Μαϊφόσιης