Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα
Δ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΝ. ΤΖΙΑΚΟΥΡΗΣΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΑ. ΧΡΥΣΑΝΘΟΥΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ

Λευκοθέου, Έγκωμη, Κύπρος

Περίληψη

Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. 3-1(25-20, 23-25, 25-16, 25-19)

Την 3η νίκη σε 4 αγώνες πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 2 ώρες και ανέβηκε στους 10 βαθμούς συνεχίζοντας τη ξέφρενη πορεία του. Η Ε.Ν.Π. ισοφάρισε αλλά δεν άντεξε στη συνέχεια και έχασε.

Nτέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τον ΑΠΟΕΛ να έχει ελαφρύ προβάδισμα 15-14. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στα τελικά στάδια και επικράτησαν 25-20 σε 25’ και προηγήθηκαν 1-0.

Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 01-05 αφού μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι»μείωσαν αλλά στα τελικά στάδια η Ε.Ν.Π. πήρε το σετ κερδίζοντας με 23-25 σε 30’ και ισοφάρισε 1-1.

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να επιστρέφει στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-05, ενώ αύξησε σε ντάμπλ – σκορ 14-07. Η Ε.Ν.Π. προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε 15-10 και ψαλίδισε και άλλο τη διαφορά 17-14.. Ο ΑΠΟΕΛ όμως ανέβασε ρυθμούς και ξέφυγε 22-16 για να επικρατήσει 25-16 σε 28’ και να επανακτήσει το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Μετά τα αρχικά στάδια του σετ, ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε τον ρυθμό και πήρε νταμπλ – σκορ 14-07. Η ομάδα του Μέλκα ξέφυγε και άλλο 18-09. Η Ε.Ν.Π. προσπάθησε και μείωσε 19-13.αλλά ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε το σετ με 25-19 και κέρδισε 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Eυσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο:Παντελή –Αλλαγές: Βερεϊς, Πέτρου.

E.N.Π.(Τ. GALIMBARTI): Ανδρέου, Diaz, Γεωργίου, Dos Santos, Χριστοφή, Σαββίδης –Λίμπερο: Χρ. Χρυσοστόμου, Λαμπρινός – Αλλαγές: Καρκίδης, Tτόφια.