09/03/2022 8:00 pm Α’ Γυναικών (Θέσεις 1-4) 2021-2022 0'

Δ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΙ. ΠΑΠΑΘΕΟΧΑΡΟΥΣΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΑ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΝ. ΕΥΓΕΝΙΟΥΓ. ΚΑΙΛΗΣ

ΑΕΛ192525253

Σωτήρειον

Η «Βασίλισσα» πέρασε με ανατροπή

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕΛ 1-3  ( 25-19, 22-25, 20-25, 23-25)

Με ανατροπή πέρασε από το «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» η ΑΕΛ κερδίζοντας για την 16η αγωνιστική 2η του Ομίλου Τίτλου την Ανόρθωση με 1-3 σετ σε 97’. Ο Σέρβος κόουτς Aleksandar Boscovic επέστρεψε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» ως κόουτς της ΑΕΛ με νίκη απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Με τη νίκη της η ΑΕΛ εδραιώθηκε στην 3η θέση με 32 βαθμούς ενώ η Ανόρθωσις  που προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τα άλλα σετ έμεινε 4η με 26.

Μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι «Μεγάλης Κυρίας» και «Βασίλίσσας» στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ».H Aνόρθωσις προηγήθηκε με 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-19 σε 22’.

Η ΑΕΛ στη συνέχεια κατάφερε να φανεί «κυνική» στο δεύτερο και τρίτο σετ με συνέπεια να τα κερδίσει 22-25 σε 26’ και 20-25 σε 22’ και πήρε «κεφάλι» στο σκορ 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση όταν προηγήθηκε 23-19,αλλά η ΑΕΛ επέστρεψε και με φοβερό σερί 00-06 πήρε το σετ με 23-25 σε 26’ και τη νίκη με 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D.DJORDJEVIC): Shvanska, Ριαλά, Ζεμπύλα, Nikolova, Χαραλάμπους, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

ΑΕΛ (AL. BOSCOVIC): Παύλου, Magdic, Kasprzak, Πεχλιβάνη, Ποχάνη, Stedile – Λίμπερο: Kωνσταντίνου, Κυπριανού – Αλλαγές: Kατσουνωτού.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Σ. Φλουρής