14/12/2021 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Α. ΔΑΝΙΗΛΚ. ΚΟΓΙΩΝΗΣΓ. ΠΑΥΛΟΥΣ. ΙΩΑΝΝΟΥΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΠ. ΘΕΟΔΩΡΟΥΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΓ. ΔΩΡΙΤΗΣ

ΑΕΛ
Μόρφου 9A, Limassol, Cyprus

Παραλίγο αυτόχειρας αλλά πήρε  νίκη χαρακτήρα

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2  (25-14, 25-17, 18-25, 13-25, 16-14)

Όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα «καθάριζε» το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών απέναντι στην Ανόρθωση στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Ωστόσο, μετά το 2-0, οι «γαλαζοκίτρινες» σταμάτησαν με αποτέλεσμα η «Μεγάλη Κυρία» να δείξει σπουδαία αποθέματα να ισοφαρίσει 2-2 και τα πάντα να κριθούν στο τάϊ – μπρέικ με την ΑΕΛ να επικρατεί 3-2 σε 107’

Το αποτέλεσμα δεν αφήνει ικανοποιημένες τις δυο ομάδες αφού μοιράστηκαν τους βαθμούς και έμειναν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΛ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και ξέφυγε πολύ νωρίς στο σκορ για να κερδίσει σε 18’ 25-14.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των «γαλαζοκιτρίνων» και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 10-06. Η ομάδα του Στ. Μασιά ήταν σταθερότατη και προηγήθηκε 20-13  για να κερδίσει με 25-17 σε 22’ διευρύνοντας το προβάδισμά της.

Η Ανόρθωσις φάνηκε να «ξυπνά» στο τρίτο σετ και βρέθηκε να προηγείται 06-07. Σταδιακά, όμως η ΑΕΛ ανέβηκε και πήρε το προβάδισμα 14-09 διαμορφώνοντας υπέρ της δεδομένα. Με σερί 00-04 όμως η Ανόρθωσις μείωσε στον πόντο 14-13. Η «Μεγάλη Κυρία» έκαμε φοβερή εμφάνιση και ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας τελικά το σετ με 18-25 σε 24’ και μείωσε το σκορ.

Η Ανόρθωσις πήρε «φτερά» με τη μείωση του σκορ και δημιούργησε νταμπλ – σκορ στην έναρξη του τέταρτου 03-06.  H «Μεγάλη Κυρία» ήταν σε πολύ καλό «φεγγάρι» στο σημείο εκείνο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους 08-12. Η Ανόρθωσις ήταν εκπληκτική στο τέταρτο σετ και κέρδισε  13-25  σε 20’ και έστειλε το  ντέρμπι σε τάϊ – μπρέικ.

Στο τάϊ – μπρέικ μετά τα αρχικά στάδια όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε 04-02, η Ανόρθωσις πήρε τα ηνία και προηγήθηκε 06-09. Σταδιακά, η ΑΕΛ «ψαλίδισε» τη διαφορά και προηγήθηκε 14-12. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε σε 15-14 σε ένα σετ που «έσπαζε καρδιές». Τελικά, η ΑΕΛ κέρδισε σε 23’ 16-14 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Kasprzak, Παύλου – Λίμπερο: Kωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Kατσουνωτού, Gryban – Στεφανίδη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC):Shvanska, Ριαλά, Ζεμπύλα, Nikolova, Xαραλάμπους, Βασιλείου –Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Aντωνίου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Κ. Κογιώνης