26/10/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 140'

Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΚ. ΚΟΓΙΩΝΗΣΧ. ΜΗΤΡΟΦΑΝΟΥΣΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΑ. ΧΡΥΣΑΝΘΟΥΣ. ΣΕΡΓΙΟΥΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Σπύρος Κυπριανού
B8, Limasol, Cyprus

A AΝΔΡΩΝ

Με το δεξί η Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ  3-0(25-17,25-19, 25-22)

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σε 82’ στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Οι «ερυθρόλευκοι» που είναι ενισχυμένοι φέτος κέρδισαν μια δυσκολοκατάβλητη ομάδα όπως η Αναγέννηση.

Η  Νέα Σαλαμίνα άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε 07-03 και 12-08. Ωστόσο, η ποιοτική Αναγέννηση μείωσε 13-11. Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν να πατούν καλύτερα ξεφεύγοντας 21-16 για να κερδίσουν 25-17 σε 27’ το πρώτο σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ και είχαν ελαφρύ προβάδισμα 06-03 και 09-06. Με το υπερ τους 14-08 οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν το σετ παρά την προσπάθεια της Αναγέννησης (16-11), Η Νέα Σαλαμίνα αύξησε σε 20-14 όμως η Αναγέννηση Δερ. μείωσε 22-18 σε ένα ωραίο σετ. Τελικά, με καλές επιλογές οι παίκτες του Κ.  Αδάμου κέρδισαν με 25-19 σε 26’ και διαμόρφωσαν το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τη Νέα Σαλαμίνα να κατορθώνει να προηγηθεί 12-10. Το τέμπο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (17-14) για να κερδίσει με 25-22 σε 29΄και τον αγώνα 3-0.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Brugue, Βarreto, Νικολάου, Παφίτης, Σαββίδης, Balague – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χατζηβασίλη.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Antonic, Torres, Καραγιάννης, Αποστόλου, Shvalev, Fellahoglu– Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Τόφια, Κούρμουζος.