08/03/2024 8:15 pm Κύπελλο ΟΠΑΠ A' Ανδρών 2023-2024 67'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα

Σπύρος Κυπριανού
B8, Limasol, Cyprus

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ – Πρώτο βήμα από ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ

Κέρδισε στον πρώτο προημιτελικό την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-0

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ πέτυχε η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ. Στον πρώτο προημιτελικό επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ της Ένωσης ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 3-0 σετ στην παρουσία 100 θεατών.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ πήρε προβάδισμα πρόκρισης, αλλά τα πάντα θα κριθούν στην Δερύνεια όπου η προσφυγική ομάδα ευνοείται με νίκη και ήττα με 2-3. Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΥΝΕΙΑΣ θα παίξει τα ρέστα της στον επαναληπτικό με στόχο τη νίκη και την πρόκριση μέσω του χρυσού σετ.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ισοδύναμος με την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ να επικρατεί 25-23 σε 25’ και να προηγείται 1-0. Στο δεύτερο σετ η προσφυγική ομάδα ξέφυγε 19-10 και πήρε το σετ με 25-13 σε 18΄’.

Η ομάδα του Dragan Bonic εξασφάλισε διαφορές στο 21-17 και πήρε τη νίκη 25-21 σε 24΄κερδίζοντας και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ(D. BONIC): Γ, Χρυσοστόμου, Urquiola, Allen Silva, Barreto, Δημητρίου, Rivas – Λίμπερο 1: Βαρνάβα , Λίμπερο 2: Θεοφάνους – Αλλαγές: Kαρακατσάνης, Φιλοκράτους, Σοφοκλέους.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ):  Καραγιάννης, Μπέης, Vanags, Aντωνιάδης, Klochko, Iliev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου.

Διαιτητές: M. Αντώρκας – Ι. Μιτσής