20/02/2024 8:00 pm Α’ Γυναικών (Θέσεις 5-8) 2023-2024 140'

Κ. ΣΤΕΦΑΝΗΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΧ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΑ. ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΜ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣΕ. ΠΑΣΤΕΛΛΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΑ. ΚΑΛΛΗΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ20152525153

Κίτιον
Giorgou Christodoulidi, Larnaca, Cyprus

Διπλό ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ στο «ΚΙΤΙΟΝ» για τον ΄Όμιλο 5-8

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την ΑΕΚ Λάρνακας με 2-3 σετ με ανατροπή και μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής του Ομίλου 5-8 προηγείται με 23 βαθμούς. Η ΑΕΚ έμεινε στην 3η θέση με 17 βαθμούς. Ο αγώνας που κράτησε 2’01 είδαν 60 θεατές.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 και έβαλες βάσεις νίκης. Στο πρώτο σετ οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν 25-20 σε 20’ και έκαναν το 1-0. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ επικράτησε 25-15 σε 23΄(18-11) και διεύρυνε το προβάδισμά της  σε 2-0.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ αντέδρασε και επικράτησε στο τρίτο σετ 08-25 σε 19’ μειώνοντας σε 2-1 σετ. Η ισοφάριση ήλθε μετά από 26΄’ αφού στο τέταρτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 21-25 σε 26’

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε πολύ δυνατά στο πέμπτο σετ (02-08, 03-11) και επικράτησε 05-15 σε 13’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΕΚ (ΕΜΜ.ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Simancova, Kουκουμά, Β. Χαραλάμπους, Castillo, Λοίζου – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Α.Χαραλάμπους, Τσουτσούκη, Ισιδώρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Flores, Legros, Young, Στ. Ιωάννου, Ardila, Χειμωνίδου – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Mαραγκού – Αλλαγές: Λοίζίδη, Τζιακίδου.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 5-8

1. ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (08-08) 30-29 23
  2. ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (07-09) 27-32 20
  3. ΑΕΚ (04-12) 27-38 17
  4. ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (00-16) 00-48 00