Lefkotheou, Egkomi, Cyprus

Περίληψη

Η Ομόνοια έκανε τα πάντα, αλλά η «αρκούδα» «δάγκωνε»
OMONOIA – BELGOROD 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)
Η «ρωσική αρκούδα» ήταν ανώτερη και το απέδειξε στο τάραφλεξ του Σταδίου «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» όπου ξεδίπλωσε τις αρετές της. Η Belgorod κέρδισε την Ομόνοια με 3-0 σετ και στον δεύτερο αγώνα του CEV Challenge Cup. Οι «πράσινοι» το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά άντεξαν 65 λεπτά. Η απουσία του Αχιλλέα Πετρακκίδη στοίχισε στο «τριφύλλι».

Πολύ καλά μπήκαν στον αγώνα οι «πράσινοι» και ήταν ισόπαλοι 7-7 στα αρχικά στάδια με τους Ρώσους. Σταδιακά η Belgorod ανέβασε στροφές και προηγήθηκαν 16-12. Η Ρωσική ομάδα ήταν ανώτερη και κέρδισε 25-16 σε 22 λεπτά το πρώτο σετ ανοίγοντας το σκορ.

H Oμόνοια δεν είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο σετ, αλλά είχε από κοντά τους Ρώσους 07-10, 11-15. Οι «πράσινοι» του Σ. Σάββα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση έστω εάν η Belgorod προηγήθηκε σε ένα κομβικό σημείο 21-17. Tελικά, η ομάδα του Σλ. Κόβατς επικράτησε 25-18 σε 19 λεπτά και η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στα σετ με 2-0.

Η Ρωσική ομάδα προηγήθηκε 13-8 στο τρίτο σετ απέναντι στην Ομόνοια που προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική. Ωστόσο, η ομάδα της Βelgorod διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και αφού ανέβασε το προβάδισμα στους έξι (20-14) και στους οκτώ 23-15, κέρδισε 25-16 σε 17 λεπτά κερδίζοντας τον αγώνα 3-0 σε 1 ώρα και 05 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ της Ομόνοιας ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 11 πόντους.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Μιράντα, Ελευθερίου, Προδρόμου,Ρεϊνάλντο, Άλβες – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Αλεξίου.

BELGOROD( Σλ. ΚΟΒΑΤΣ): Σεμίτσεφ, Τετουϊχιν, Ποροσίν, Σαφόνοφ, Ζεμτσένοκ, Γκουτσάλοκ. – Λίμπερο 1: Γκολούμπεφ, Λίμπερο 2: Mαξιμένκο – Αλλαγές: Μπαγκρεϊ, Κσανίποφ, Σιντένκο.