08/03/2024 8:00 pm Α’ Γυναικών (Θέσεις 5-8) 2023-2024 129'

Δ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΝ. ΤΖΙΑΚΟΥΡΗΣΑ. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣΜ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣΑ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΕ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ25272522102
ΑΕΚ19292125153

Σωτήρειον

5η οριστικά η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ

Στην 5η θέση τερμάτισε οριστικά η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Την Παρασκευή 08 Μαρτίου 2024 ηττήθηκε από την ΑΕΚ 2-3 στο ΣΩΤΗΡΕΙΟ αλλα με τον βαθμό ξέφυγε από τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ και την ΑΕΚ. Σε συνδυασμό ότι η Μεγάλη Κυρία την τελευταία αγωνιστική θα πάρει άνευ αγώνος τους τρεις βαθμούς κλείδωσε την 5η θέση.

Στον αγώνα με την ΑΕΚ  η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 25-22 στο πρώτο σετ (22-19) σε 24΄’ και προηγήθηκε 1-0. Η ομάδα της Λάρνακας άνκαι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο σετ 14-10 εντούτοις κατάφερε να κερδίσει 27-29 στους έξτρα πόντους σε 32’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 25-21 σε 26’ αφού ξέφυγε στα τελευταία στάδια (20-20) και προηγήθηκε 2-1. Η ΑΕΚ ισοφάρισε τον αγώνα 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ 22-25 σε 26΄αφού είχε σταθερά το προβάδισμα.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα της Λάρνακας επιβλήθηκε 10-15 σε 18’ και πήρε το δίποντο.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATOLA): Ardila, Χειμωνίδου, Flores, Legros, Young, Ιωάννου -Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Mαραγκού – Αλλαγές: Tζιακίδου, Λοίζίδη,

ΑΕΚ (Ε. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Bλάχου, Simancova, Kουκουμά, Α. Χαραλάμπιους, Castillo, Λοίζου – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Aντωνίου – Αλλαγές: B. Χαραλάμπους, Ισιδώρου.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Ν. Τζιακούρης