Η Ζανέτ Σωκράτους, μια ιδιαίτερη και σημαντική μορφή στον χώρο της πετόσφαιρας, που διακρίθηκε ως παίκτρια και ως προπονήτρια, ως βοηθός προπονήτρια αλλά και ως στατιστικολόγος. Η Σωκράτους ήταν διεθνής πετοσφαιρίστρια ενώ έκανε σπουδαία καριέρα στην ΑΕΛ που μονοπωλούσε τους τίτλους.
Είναι η πρώτη που έφερε στην Κύπρο την στατιστική ανάλυση (analysis performance) και διαπρέπει σε υψηλό επίπεδο μέχρι και σήμερα. Η Σωκράτους εργάζεται ως στατιστικολόγος στην ΟΜΟΝΟΙΑ στους άνδρες αλλά και στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ στις γυναίκες.