22/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Κ. ΣΤΕΦΑΝΗΧ. ΜΗΤΡΟΦΑΝΟΥΣΑ. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΑ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

ΟΜΟΝΟΙΑ20252523163
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ25221625142

Ελευθερία
Lefkotheou, Egkomi, Cyprus

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (20-25, 25-22, 25-16, 23-25, 16-14)

Ντέρμπι από το πρόσφατο παρελθόν θύμισε ο αγώνας ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Μετά από 2’ και 04’ η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 3-2 στην παρουσία 80 θεατών στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και ολοκλήρωσε το 2023 στην κορυφή, αήττητη με 21 βαθμούς. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αγωνίστηκε χωρίς τον Νικόλα Ελευθερίου και με αλλαγές στη βασική της εξάδα.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ που έφθασε μια ανάσα από ένα σπουδαίο διπλό πήρε ένα χρυσό πόντο και βρίσκεται στο +3 από τον ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ αιφνιδίασε στο πρώτο σετ και επικράτησε 20-25 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ . Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-22 σε 24’ αφού προηγήθηκε 21-18.

Στο τρίτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν πολύ καλύτερη και αφού εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (21-12) επικράτησε 25-16 σε 21’ και ανέτρεψε το σκορ 2-1.

Σε ένα πολύ κλειστό τέταρτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ κέρδισε 23-25 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2 αφού προηγήθηκε 15-18 και 20-22.

Στο τάι – μπρέικ έγινε μεγάλο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 13-13 αλλά την ΟΜΟΝΟΙΑ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 16-14  και να παίρνει τη νίκη 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Παπαδημητρίου, Μαυρομμάτης, Moalla, Αλεξίου, Perreira, Dvoranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Tουμπή – Αλλαγές: Λοίζου, Αntipkin.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Kαλαφάτης, Καρακατσάνης, Allen. Γ. Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους, Ανν. Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Διαιτητές: Κ. Στεφανής – Χρ. Μητροφάνους.