15/12/2023 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2023-2024 140'

Χ. ΜΗΤΡΟΦΑΝΟΥΣΑ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΑ. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣΝ. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΧ. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ2525253

Λευκόθεο
Λευκοθέου, Έγκωμη, Κύπρος

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 (21-25, 21-15, 19-25)

Η ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» βρήκε τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στην 4η θέση μετά τη νίκη της με 0-3 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» επί του ΑΠΟΕΛ και την ήττα με 2-3 της Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ από την ΟΜΟΝΟΙΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν σε 1’29’ (83’) ενώπιον 30 θεατών. Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την 8η ήττα σε 8 αγώνες, αλλά πάλεψε τον  αγώνα.

Με τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ντεμπούταρε ο Αργεντινός πασαδόρος Santiago Diaz Bollί. Στο πρώτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ξέφυγε 18-22 για να επικρατήσει 21-25 σε 28’ και διαμόρφωσε το 0-1 σετ. Η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου προηγήθηκε 17-22 στο δεύτερο σετ και κέρδισε 21-25 σε 28’  «γράφοντας» το 0-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμόρφωσαν δεδομένα νίκης και στο τρίτο σετ (16-23) και το κέρδισαν 19-25 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Μ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Delgado, Rodriques, Zubkov, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Αkande – Λίμπςρο 1: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Βιττή.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Bolli, Σαββίδης, Νικολάου, Corzo, Ibazeta, Παφίτης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Lebedev, Χρίστου, Gryban.

Διαιτητές: Χρίστος Μαίφόσιης – Ανδρέας Κωναταντινίδης.