24/01/2023 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2022-2023 0'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝ21252125153
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ25142516032

Απόλλων
Apollon FC, Thirotou Georgiou, Limassol, Cyprus

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2  (21-25, 25-14, 21-25, 25-16, 15-03)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» και στον αγώνα Property Gallery Απόλλων – Ανόρθωσις στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. «Αμαζόνες» και «Κυρίες» πρόσφεραν φοβερό θέαμα με τον Property Gallery Απόλλων να επικρατεί και να εξασφαλίζει δυο πόντους. Αντίθετα, η Ανόρθωσις έκανε πολύ καλή εμφάνιση, προηγήθηκε δυο φορές, αλλά πήρε μόνο ένα βαθμό.

Εντυπωσιακή αρχή για την Ανόρθωση που κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 21-25 και να «παγώσει» το «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ», αφού προηγήθηκε με 0-1 σετ. σε 25’

O Property Gallery Απόλλων προσπάθησε να επιβληθεί στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 14-10.  Οι «Αμαζόνες» διατήρησαν την κυριαρχία στον αγώνα 19-12  κα επικράτησαν 25-14 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1 σε 22’

Η Ανόρθωσις στο τρίτο σετ προηγήθηκε 03-08 και διατήρησε το προβάδισμά της για να κερδίσει 21-25 σε 25’ και πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ o Property Gallery Απόλλων εξασφάλισε γρήγορα μεγάλες διαφορές (14-06, 19-12, 22-13) για να κερδίσει 25-16 σε 21’. Στο πέμπτο σετ οι «γαλάζιες» της Λεμεσού ήταν πολύ καλές κέρδισαν με 15-03 σε 13’ και πήραν τη νίκη.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Νοqueras, Enneking, Λάμπρου, Ventura, Lavruk – Λίμπερο 1: Δαϋίδ – Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Blizankova.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P.MATOLA): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους, Maciagowski, Αrdila, Flores – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Aλλαγές: Τζιακίδου, Βασιλείου, Θεοδότου.