18/01/2022 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΚ. ΣΤΕΦΑΝΗΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΚ. ΣΟΥΡΟΥΛΛΑΣΑ. ΙΑΚΩΒΟΥΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 Σετ4 Σετ5 ΣετΣκορ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.25252522112
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ18271825153

«Ερυθρόλευκο» διπλό

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3  (25-18, 25-27, 25-18, 22-25, 11-15)

Μεγάλες συγκινήσεις πρόσφερε το ντέρμπι των νεοφώτιστων μεταξύ Δικέφαλου Γερίου – Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 2-3 σετ σε αγώνα 122’ με συνεχείς ανατροπές στο Γυμνάσιο Γερίου.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Δικέφαλο να μην εκμεταλλεύεται ότι προηγήθηκε δυο φορές 1-0 και 2-1. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν «κυνική» και άκρως αποτελεσματική στο πέμπτο σετ κερδίζοντας ενώ ξέφυγε ένα πόντο από τον Δικέφαλο και δυο από την ΑΕΚ.

Στο ντέρμπι των δυο νεοφώτιστων ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 1-0, κερδίζοντας  25-18 σε  23’. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν  και σοφάρισαν 1-1 αφού πήραν το δεύτερο σετ 25-27 σε 31’

Η ομάδα του Γερίου ήταν πολύ καλύτερη στο τρίτο σετ  και αφού προηγήθηκε 22-15 «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 24’ κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Νέα Σαλαμίνα πήρε ελαφρύ προβάδισμα 03-05 . Η ομάδα του Γρ. Μπάλλου αύξησε το προβάδισμά της σε 08-13. Στη συνέχεια έγινε μεγάλο παιχνίδι με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 21-22. Η Νέα Σαλαμίνα όμως άγγιξε το σετ όταν προηγήθηκε 22-24  και τελικά κέρδισε 22-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 02-06 δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης. Οι «ερυθρόλευκες» με την αλλαγή του τερέν ξέφυγαν 03-10 κάνοντας παράσταση νίκης.  Η ομάδα του Δικεφάλου επιχείρησε την τελική αντεπίθεση μειώνοντας σε 08-12.  Οι «κιτρινόμαυρες» δεν έμειναν εκεί, αλλά μείωσαν και άλλο 11-12 και το σετ «άναψε» για τα καλά.  Οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν και πήραν το σετ 11-15 σε 17’ κερδίζοντας τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Βατυλιώτη, Οικονομίδου, Karabinovic, Σολωμή, Weg, Lukacs – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη – Αλλαγές: Παντελίδου.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Strefling, Κόκκινου, Lezhenkina, Palmieri, Θεοδούλου, Προκοπίου – Λίμπερο: Στεφάνου. Ανδρέου – Αλλαγές: Ιωάννου, Κρασιά, Πέτρου.