26/10/2021 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 140'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΑ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΠ. ΤΟΦΗΓ. ΚΑΙΛΗΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ19252519153
ΑΕΛ25151925052

Σωτήρειον

Η ανατροπή της ανατροπής και στο φινάλε Ανόρθωσις

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ» ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕΛ  3-2(19-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-05)

Η Ανόρθωσις μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο της ΑΕΛ με 3-2 σε 128’ και πήρε δυο πόντους. Η πρωταθλήτρια ΑΕΛ μετά από δυο αγώνες παραμένει χωρίς νίκη και στον ένα βαθμό.

Στο ντέρμπι η ΑΕΛ προηγήθηκε, η Ανόρθωσις το ανέτρεψε, αλλά η ΑΕΛ ισοφάρισε. Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ που η ομάδα του Dragan Djordjevic ήταν πολύ καλύτερη και κέρδισε.

Η ΑΕΛ άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 01-06 και 07-14. Η Ανόρθωσις ανέκαμψε και μείωσε 17-19, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 19-25 και προηγήθηκαν 0-1 σε 23’

H Aνόρθωσις παρουσιάστηκε πιο έτοιμη στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 14-08 ενώ με φοβερό ντεμαράζ αύξησε σε 23-13 και κέρδισε 25-15 σε 22’ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 07-09 και 10-13 αλλά η Ανόρθωσις μείωσε στον πόντο 14-15 και ανέτρεψε το σκορ 18-15 για τη «Μεγάλη Κυρία» .Η Ανόρθωσις ξέφυγε και άλλο γράφοντας το 23-18 κερδίζοντας το σετ  25-19 σε 29’ και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Στην απόλυτη ισοδυναμία κινήθηκε στα αρχικά στάδια το τέταρτο σετ (07-07) με την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα 13-12.. Η ΑΕΛ  πήρε το προβάδισμα αύξησε σε 18-21 και κέρδισε 19-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2.

Στο τάί – μπρέικ η Ανόρθωσις έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι, προηγήθηκε με 09-03 και 12-04 για να κερδίσει σε 14 με 15-05 και το ντέρμπι’ με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC):Βασιλείου, Shvanska, Χαραλάμπους, Nikolova, Ζεμπύλα – Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Potokar, Παύλου, Σπύρου, Azevedo, Stedile , Πεχλιβάνη – Λίμπερο1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Χρ. Κυπριανού. – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδη, Κατσουνωτού, Σίσκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ ΧΡ. Μαϊφόσιης Β’ Δ. Κουκούνης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Χ. Γεροσίμου Β’ Χ. Παπαχριστοδούλου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: A’ A. Χατζηκωστή – Β’ Σ. Καϊμακλιώτη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή