Λεπτομέρειες

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Περίοδος Τελικό
01/02/2022 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Διαιτητές

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. Αγώνα
Σ. ΦΛΟΥΡΗΣΚ. ΣΤΕΦΑΝΗΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΙ. ΠΑΠΑΘΕΟΧΑΡΟΥΣΑ. ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΚ. ΣΟΥΡΟΥΛΛΑΣΠ. ΤΟΦΗΓ. ΚΑΙΛΗΣ

Περίληψη

Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε και βάζει «πίεση» το «τριφύλλι»

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-1  (25-16,  25-17,21-25, 25-17)

Διπρόσωπη ήταν η Ομόνοια στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας. Οι πρωτοπόροι κέρδισαν με 3-1 και εξασφάλισαν το 12ο τρίποντο στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ», αλλά ενώ ξεκίνησαν εντυπωσιακά δεν συνέχισαν το ίδιο δυο τρίτο και τέταρτο σετ με συνέπεια η Αναγέννηση να μειώσει. Οι ισορροπίες επανήλθαν στο τέλος του τέταρτου σετ με τους «τριφυλλοφόρους» να κερδίζουν με 3-1 σετ σε 98’ και να μένουν στην κορυφή.

Η Αναγέννηση Δερύνειας που έπαιξε καλά σε τρίτο και τέταρτο σετ δέχθηκε την δεύτερη σερί ήττα και η 4η θέση στην κανονική διάρκεια δυσκολεύει.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Ομόνοια που προηγήθηκε 06-00 στο πρώτο σετ. Η Ομόνοια διατήρησε το προβάδισμά της 17-11 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-16 σε 23’

Η Ομόνοια ήταν εντυπωσιακή και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 06-01 και 09-02, αφού το «τριφύλλι» δούλευε στην εντέλεια. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας ξέφυγαν 15-05 και «καθάρισαν» το σετ με 25-17 σε 23’ και διαμόρφωσαν το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια και στο τρίτο σετ διατηρούσε τα ηνία και στα αρχικά στάδια διαμόρφωσε ντάμπλ – σκορ 08-04.  Η Αναγέννηση όμως πάλεψε και μείωσε 10-07.  Η Αναγέννηση όμως ήταν αρκετά βελτιωμένη στο τρίτο σετ και αφού δεν άφησε την Ομόνοια να ξεφύγει,  προηγήθηκε 17-18  και τελικά κέρδισε με 21-25 σε 27’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Η Αναγέννηση συνέχισε να είναι μεταμορφωμένη και στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε αρχικά 05-07. Η Ομόνοια όμως πήρε το προβάδισμα με 13-10, αλλά οι παίκτες του Μέλκα δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν 16-16. Το τάϊμ – άουτ του Σάββα Σάββα «ξύπνησε» τους παίκτες του προηγήθηκαν 20-16  και 22-17 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-17 σε 25’ και κέρδισαν με 3-1 σετ.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ):Ελευθερίου, Leontyev, Προδρόμου, Αλεξίου, Soouza, Lescov – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αntonic, Καραγιάννης, Αποστόλου, Shvalev, Jackson , Fellahoglu– Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Tόφια, Στέκας, Μπέης,,Κούρμουζος  Βερεϊς.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Κ. Στεφανή