Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα

Δερύνειας
Μενεξέδων, Δερύνεια, Κύπρος

Περίληψη

Σεφτέ στο τοπικό η Αναγέννηση

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. 3-0 (25-19,25-23, 25-14)

Την πρώτη νίκη της για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας. Στο τοπικό ντέρμπι κέρδισε την Yπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Παραλιμνίου στο τοπικό ντέρμπι με 3-0 σετ και πήρε το πρώτο τρίποντο. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από τους «βυσσινί» που ήταν πολύ καλοί στο δεύτερο σετ αλλά έχασαν για δεύτερη φορά.,

Μετά το αρχικό αναγνωριστικό στάδιο η Αναγέννηση ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-06. Η ομάδα της Αναγέννησης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα αφού οι «βυσσινί» δεν είχαν λύσεις ξέφυγε και άλλο 19-08 για να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 25- 19 σε 27’

Διαφορετική τροπή πήρε το δεύτερο σετ αφού η Υπεραγορά Κόκκινος E.Ν.Π. ήταν ανταγωνιστική με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 12-12. Η Αναγέννηση ξέφυγε με δυο πόντους 16-14. Ο αγώνας πρόσφερε ωραίο θέαμα στους φιλάθλους με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-23 σε 33 λεπτά και να προηγείται με 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο, αφού η ομάδα του Μέλκα πήρε από την αρχή διαφορά την οποία αύξανε 13-06. Όταν η διαφορά ανέβηκε στους εννέα 19-10 οι τρεις βαθμοί φάνηκε ότι θα μείνουν στη Δερύνεια κάτι που έγινε με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-14 σε 24’ λεπτά και τον αγώνα 3-0 σετ σε 84’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ):Garchet, Τontorovic, Aποστόλου, Τόφιας, Καραγιάννης, Payan – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Felahoglu, Κούρμουζος

Yπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.(D.STEVOVIC):Cubrilo, Stevovic, Παπέττας, Milkov, Νascimento, Πέτρου – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Χαραλάμπους.